Пробиштипјани и Злетовчани со свечена литургија во Црквата Успение на Пресвета Богородица и црквата Св.Богородица Пречиста започнаа со празнување на големиот верски празник Богојавление – Водици, каде што потоа со поворка заедно со свештените лица се упатија кон местата традиционални за одржување на традиционалниот Верски обичај, Аква парк во Пробиштип и кон локалитетот Подпешки на брегот на Злетовска река. При барањето на крстот среќата ги најде и ги послужи Илија Петровски од Пробиштип и Оливер Мишевски од Злетово.


Warning: A non-numeric value encountered in /home/probisti/domains/probistip.mk/public_html/wp-content/themes/probistipmktheme/includes/wp_booster/td_block.php on line 1009