DSC_0372

Пробиштипјани и Злетовчани со свечена литургија која започна во 7 часот во Црквата Успение на Пресвета Богородица и црквата Св.Богородица Пречиста започнаа со празнување на големиот верски празник  Богојавление – Водици  каде потоа со  поворка заедно со свештените лица се упатија  кон местата традиционални за одржување на традиционалниот Верски обичај  и тоа кон поранешниот базен а сегашен Аква парк во Пробиштип и кон локалитетот Подпешки на брегот на Злетовска река. При барањето на крстот среќата да го најде го послужи по четврти пат Пробиштипецот Иле Петровски и Иле Илиевски од Злетово  каде добија  златник на дар од градоначалникот Тони Тоневски.


Warning: A non-numeric value encountered in /home/probisti/domains/probistip.mk/public_html/wp-content/themes/probistipmktheme/includes/wp_booster/td_block.php on line 1009