duhovna-akademija (6)

Вчера 25 април во кино салата Злетовски рудар по повод предстојните Велигденски празници беше одржана Духовна академија во организација на Свештенството и Црковниот хор при Храмот Успение на Пресвета Богородица Пробиштип подржана од Градоначалникот Тони Тоневски. Црковниот хор се претстави со 17 црковни молитвени песни.

На почеток присутните ги поздрави Неговото Високопреосвештенство Митрополит Брегалнички г-дин Иларион.

Црковниот хор при Црквата Успение на Пресвета Богородица благословен од Митрополит Брегалнички г-дин Иларион постои 5 години и брои 17 члена. Досега има земено учество на празничните и неделните богослужби во Црквата успение на Пресвета Богородица, манастирот св. Гаврил Лесновски, а има настапувано и во неколку градови од РМ и тоа во Штип, Кочани Струмица и Кратово.

duhovna-akademija (1) duhovna-akademija (2) duhovna-akademija (3) duhovna-akademija (4) duhovna-akademija (5)


Warning: A non-numeric value encountered in /home/probisti/domains/probistip.mk/public_html/wp-content/themes/probistipmktheme/includes/wp_booster/td_block.php on line 1009