-11.4 C
Probishtip, MK
среда, февруари 8, 2023

Uncategorized

Водици 2013

Пробиштипјани и Злетовчани со свечена литургија која започна во 7 часот во Црквата Успение на Пресвета Богородица и црквата Св.Богородица Пречиста започнаа со празнување на големиот верски празник  Богојавление – Водици  каде потоа со...

Шенка Колозова: Си ги сакам Добрево и Пробиштип, затоа што тие се мојот роден...

Шенка Колозова вели дека се гордее со нејзината улога како актер, а најсреќна е кога ќе почуствува дека е разбрана и допрена до публиката бидејќи публкиката  знае да го надгради секој актер кој умее...

”Зелено знаме” на градинката ”Гоце Делчев”- Пробиштип

Одобрена беше апликацијата ”Зелено знаме” на ЈОУДГ ” Гоце Делчев ” во Пробиштип. На објавениот Конкурс за наградување на градинки, основни и средни учлилишта вклучени во првата и втората година од имплементацијата на Програмата ”Интеграција...

Поттикнување на креативноста кај учениците во Пробиштип

На 25-ти и 26-ти овој месец се одржа обука за наставниот кадар во СОУ “Наум Наумовски Борче”-Пробиштип на тема “Современи методи во наставата, активно вклучување на учениците и поттикнување на нивната креативност”. Обуката беше организирана...

Пуштена браната Кнежево

Заврши реализацијата на првата фаза од изградбата на хидросистемот „Злетовица“. Инвестицијата е вредна 100 милиони евра, а со неа се решава проблемот за водоснабдување на шест општини во источниот дел од земјава. Браната вчера свечено...

Пробиштип ќе има чиста вода за пиење

Премиерот Никола Груевски, вицепремиерот и министер за финансии Зоран Ставрески и градоначалникот на општина Пробиштип Тони Тоневски, денеска ја пуштија во употреба новата пречистителна станица за вода за пиење во Пробиштип. Пречистителната станица, како што...

Во Пробиштип ќе се гради Музеј на ретки минерали

Општина Пробиштип во соработка со компанијата Индо минерали и метали ќе гради Музеј во кој ќе бидат изложени ретките минерали кои се пронајдени во Македонија. Во духот на долгогодишната соработка меѓу општина Пробиштип и компанијата...
- Advertisement -

Последни објави

Временска прогноза

Probishtip, MK
scattered clouds
-11.4 ° C
-11.4 °
-11.4 °
66%
1.3kmh
30%
чет
-1 °
пет
1 °
саб
-0 °
нед
3 °
пон
3 °