9.6 C
Probishtip, MK
четврток, февруари 2, 2023

Uncategorized

ООУ,,Никола Карев,, по четврти пат наградено со највиското еколокшка награда за еко училиште Зелено...

Во рамките на еко-програмата,,Интеграција на еколошкото образование во македонскиот образовен систем,, ООУ,,Никола Карев,, во континуитет ги реализира строгите предвидени 7 еко-критериуми и како резултат на тоа по 4

Пробиштипјани ги избраа приоритетните проекти за 2016 година

Изградба на Градска Капела, доизградба на водоснабдителни системи низ руралните подрачја, поставување на станици за мерење на загаденоста на воздухот, доизградба на канализациони мрежи

СОУ ,,Наум Наумовски Борче,,- Пробиштип по втор пат е добитник на сребрено знаме

Програмата ,,Еко-училиште,, е еден од проектите на едукативната програма ,,Немаме резервна планета,, и има за цел стекнатато знаење на темата животна средина да се примени во пракса.

ОК ПРОБИШТИП ВА – ОК СТРУМИЦА

-Сабота, 12.12.2015 година со почеток од 13:00 часот во салата Софија Петровска се игра дерби натпреварот на 6-тото коло од првата македонска одбојкарска лига. Се среќаваат нашиот одбојкарски клуб Пробиштип Весна Акумулатор и шампионот Струмица од Струмица, натпреварот ќе оди низ директен пренос на МТВ-собранискиот канал.

Нови реквизити за потребите по часовите по спорт и спортски активности

СОУ ,,Наум Наумовски Борче,, - Пробиштип оваа учебна година набави нови реквизити за потребите по часовите по спорт и спортски активности, се со цел поуспешно,подобро,и поквалитетно реализирање на наставата.

Еко-училишта

ООУ,,Никола Карев,, по 4 (четврти) пат носител на еко-училиште со Зелено знаме а ООУ,,Брака Миладиновци,, по 3 (трет) носител на еко-училиште со статус на сребрено ниво

ВМРО-ДПМНЕ со трибина во Пробиштип

Министерот за надворешни работи, Никола Попоски вчера ја отвори трибината која ВМРО-ДПМНЕ ја одржа во Пробиштип.

Одбележување на неделата за помош на стари лица

Учениците од ООУ,,Браќа Миладиновци” во рамките на своите проектни активности на АЦЕС проектот кој го работи со свои партнери од ОУ,,Вуко Јовович,, од Даниловград,

„Ден на дрвото – Засади ја својата иднина”

Ги повикуваме сите граѓани на општина Пробиштип на 02.12.2015 година да земат учество во акцијата "Ден на дрвото, засади ја својата иднина"

Соработка на учениците и професорите со локалната заедница

Средното општинско училиште ,,Наум Наумовски Борче ,, - Пробиштип ја продолжува својата соработка со локалната заедница. За таа цел во понеделник на класен час во повеќе класови беа одржани работилници на следниве теми:
- Advertisement -

Последни објави

Временска прогноза

Probishtip, MK
clear sky
9.6 ° C
9.6 °
9.6 °
50%
1kmh
1%
пет
3 °
саб
3 °
нед
-3 °
пон
-4 °
вто
-2 °