-11.4 C
Probishtip, MK
среда, февруари 8, 2023

Uncategorized

Регионален натпревар по природни науки и Биологија одржан во ООУ,,Никола Карев,, – Пробиштип

На 25.04.2015 година во организација на Друштво на биолози на Р.Македонија при Приородно-математички факултет и Министерството за образование и наука на Р.Македонија во ООУ,,Никола Карев,, од Пробиштип се одржа Регионалниот натпревар во предметите Природни науки и и Биологија. На натпреварот учествуваа 137 ученика од 6, 7, 8 и 9 одд .

Пробиштип ќе добие трипати пократок пат и својот дел од Пониква

Туристичкиот комплекс Пониква на Осоговските Планини територијално го делат две општини, Kочани и Пробиштип, но поради ненаправениот пат од пробиштипска страна, за овој атрактивен планински локалитет на 1.600 метри надморска височина досега главно се грижеа и го стопанисуваа кочанци.

Село Бунеш: “Го фалат градот, но селото пак ги влече”

Фали си го селото, но живеј во град, вели старата народна поговорка. Овие денови оваа поговорка ја слушнавме и во подосоговското село Бунеш. Но, според кажувањата на мештаните, малку треба па во поговорката конечно...

На „Пониква“ врие од туристи

Планинското одморалиште „Пониква“ на Осоговски Планини, кое зафаќа дел од атарот на општините Кочани и Пробиштип, деновиве врие од туристи. Големата скијачка патека долга 750 метри ја користат повозрасните, а помалата, која е долга 250 метри е место за радост на децата. И двете патеки се осветлени, а топовите за вештачки снег се подготвени да дејствуваат во секое време, иако за такво нешто нема потреба, бидејќи снежната покривка изнесува близу 20 сантиметри.

ПИФТИЈАДА 2016

Во организација на Унијата на жени на ВМРО – ДПМНЕ од Пробиштип, седма година по ред на градскиот плоштад „Св. Гаврил Лесновски„ во Пробиштип ја организираше манифестација „Пифтијада“.

СООПШТЕНИЕ за подигнување на eлектронски здравствени картички

Фондот за здравствено осигурување сака да ве информира дека по три недели од изработката и дистрибуцијата на електронските здравствени картички во подрачните служби, досега се подигнати 33.154 електронски здравствени картички од вкупно изработени 106.541 за лицата кои имаа поднесено барање и уплатено, а ги немаа добиено картичките.

Одбојка пионерки

Во преполната сала на ООУ,,Браќа Миладиновци,,-Пробиштип се одигра општински натпревар во ОДБОЈКА за пионерки. Настапија екипите на ООУ,,Браќа Миладиновци,, - Пробиштип и ООУ,,Никола Карев,,- Пробиштип. Во еден интересен натпревар со многу пресврти победи екипата на ООУ,,Браќа...

Ќе се реконструира и проширува градскиот парк во Пробиштип

Градежната фирма „Урбан инвест“ од Кавадарци ќе ги изведува работите за реконструкција и проширување на градскиот парк во Пробиштип. На тендерот распишан од локалната самоуправа учествуваа пет субјекти

Во акумулацијата Кнежево до 10 април акумулирани 16 милиони метри кубни вода

Почетокот на полнењето на новоизградената вештачка акумулација Кнежево се совпадна со сезоната на обилни врнежи, но и со топењето на снегот на Осоговските планини. Сето ова одеше во прилог на забрзано полнење на акумулацијата...
- Advertisement -

Последни објави

Временска прогноза

Probishtip, MK
scattered clouds
-11.4 ° C
-11.4 °
-11.4 °
66%
1.3kmh
30%
чет
-1 °
пет
1 °
саб
-0 °
нед
3 °
пон
3 °