9.6 C
Probishtip, MK
четврток, февруари 2, 2023

Uncategorized

Пробиштип избра локација за изградба на типска населба

Општина Пробиштип локацијата Леговец ја одреди за изградба на типска населба, која е дел од владиниот проект „Купи куќа за млади“.

3 години заедно!

Дојде и тој момент! Може да кажеме дека ова е славеничка недела за нас, недела во која одбележуваме три години од нашето постоење.

Пробиштип ќе добие трипати пократок пат и својот дел од Пониква

Туристичкиот комплекс Пониква на Осоговските Планини територијално го делат две општини, Kочани и Пробиштип, но поради ненаправениот пат од пробиштипска страна, за овој атрактивен планински локалитет на 1.600 метри надморска височина досега главно се грижеа и го стопанисуваа кочанци.

На „Пониква“ врие од туристи

Планинското одморалиште „Пониква“ на Осоговски Планини, кое зафаќа дел од атарот на општините Кочани и Пробиштип, деновиве врие од туристи. Големата скијачка патека долга 750 метри ја користат повозрасните, а помалата, која е долга 250 метри е место за радост на децата. И двете патеки се осветлени, а топовите за вештачки снег се подготвени да дејствуваат во секое време, иако за такво нешто нема потреба, бидејќи снежната покривка изнесува близу 20 сантиметри.

ПИФТИЈАДА 2016

Во организација на Унијата на жени на ВМРО – ДПМНЕ од Пробиштип, седма година по ред на градскиот плоштад „Св. Гаврил Лесновски„ во Пробиштип ја организираше манифестација „Пифтијада“.

Водици 2016 – Пробиштип и Злетово

Пробиштипјани и Злетовчани со свечена литургија во Црквата Успение на Пресвета Богородица и црквата Св.Богородица Пречиста започнаа со празнување на големиот верски празник Богојавление – Водици

Денес е Богојавление – Водици

Во библиска Палестина, на денот 19 јануари, на денот Богојавление (кога Бог се јави), Божјиот Син влегол во Јордановите води. Свети Јован Крстител го крштевал.

Врачување мандат за состав на Влада на Република Македонија

Претседателот на Република Македонија, д-р Ѓорге Иванов денеска го врачи мандатот за состав на Влада на Република Македонија на г. Емил Димитриев. Емил Димитриев ќе биде седмиот македонски премиер. Ќе ја предводи преодната влада во...

Реализација на активности од АЦЕС проектот во ООУ “Браќа Миладиновци” – Пробиштип

Во рамките на Академијата на Централна и Источна Европа во која членуваат 15 држави, а со седиште во Виена (АЦЕС). Учениците од ООУ "Браќа Миладиновци"

Учениците од ООУ „Браќа Миладиновци“ беа во посета на Собранието на Р. Македонија

По повод „Отворени денови на собранието“, учениците од подрачното училиште од населба Пробиштип при ООУ„Браќа Миладиновци“-Пробиштип
- Advertisement -

Последни објави

Временска прогноза

Probishtip, MK
clear sky
9.6 ° C
9.6 °
9.6 °
50%
1kmh
1%
пет
3 °
саб
3 °
нед
-3 °
пон
-4 °
вто
-2 °