-5.4 C
Probishtip, MK
среда, јануари 19, 2022

Спорт

Нови реквизити за потребите по часовите по спорт и спортски активности

СОУ ,,Наум Наумовски Борче,, - Пробиштип оваа учебна година набави нови реквизити за потребите по часовите по спорт и спортски активности, се со цел поуспешно,подобро,и поквалитетно реализирање на наставата.

Турнир во мал фудбал “ВАСИЛ МИЛЕНОВ” 2014

По повод националниот Македонски празник 2 Август „Илинден“, Месна заедница “ЗЛЕТОВО” го организира традиционалниот ТУРНИР ВО МАЛ ФУДБАЛ “ВАСИЛ МИЛЕНОВ” 2014.

Наскоро Пробиштип ќе добие нови тениски терени

Наскоро ќе бидат пуштени два тениски терени во Пробиштип, кои се во завршна фаза од изградбата. Терените се дел од проектот на Агенцијата за млади и спорт. Со изградба на игралиштата во Пробиштип ќе се дооформува спортско-рекреативниот центар.

Сребрен медал за пробиштипските одбојкарки

Од 14 -16.05.2015 год. во Скопје општина Карпош се одржаа МОИ Државни спортски игри за основни училишта. Женската одбојкарска екипа на ООУ Браќа Миладиновци - Пробиштип, предводена од проф. Емил Спасовски го освои второто место со што се закити со сребрен медал.

Победа на КК „Пробаскет“

Одиграниот натпревар во неделата на 17.02.2013 помеѓу КК „Пробскет“ - Пробиштип и КК „Црн Дрим“ - Струга, заврши со резултат од 71-62. Натпреварот беше неизвесен, гостинската екипа прикажа добра игра, но се до третата...

КК „Пробаскет“ – КК „Пантери“: 53-66

И покрај големата подршка од публиката, домашната екипа не успеа да и се спротистави на доминантната екипа од Куманово. Во тврд и неизвесен натпревар, домаќинот, екипата на КК „Пробаскет“ го доживеа првиот пораз по...

Победа на КК „Пробаскет“ над „НБА – Чаир“

Во средата (20.02.2013) од 19 часот се одигра натпреварот од третата сениорска лига на Македонија, помеѓу екипите на домаќинот КК „Пробаскет“ - Пробиштип и фаворизираната екипа од Скопје, КК „НБА - Чаир“. Во драматичен и неизвесен...

Престижната диплома „Спортска надеж“ во рацете на кошаркарка од Пробиштип

Младата кошаркарка од Пробиштип, ученик во прва година на првата генерација во Академијата за кошарка и членка на КК „Јуниор“ од Скопје, Милена Илиевска од Агенцијата за млади и спорт доби Диплома „Спортска надеж“....

Турнир во одбојка “8-ми Септември”

Школската одбојкарска секција при ООУ,,Браќа Миладиновци,,-Пробиштип во петокот на 05.09.2014г. со почеток во 17 часот го отпочна чествувањето на двојниот празник Денот на независноста на Република Македонија и Денот на ослободувањето на градот Пробиштип со одигрување на финален натпревар во Одбојка (девојчиња).
- Advertisement -

Последни објави

Временска прогноза

Probishtip, MK
few clouds
-5.4 ° C
-5.4 °
-5.4 °
78%
3.8kmh
21%
чет
3 °
пет
-0 °
саб
-3 °
нед
-4 °
пон
-5 °