9.6 C
Probishtip, MK
четврток, февруари 2, 2023

Спорт

Рудар не и дозволи на ослабената Риниа да се разигра

Во крајно ефикасен натпревар Рудар славеше над Риниа со 40-30 во рамки на првата ракометна лига на Македонија. Домаќините од самиот старт на натпреварот наметнаа високо темпо кое гостите од Скопје го прифатија. Во...

Пробиштип на чекор до финале на одбојкарскиот Куп

Весна Пробиштип и Струмица се многу блиску до меѓусебно финале во Купот на Македонија во одбојка во машка конкуренција. Ланскиот освојувач на националниот Куп, Струмица во првото полуфинале го совлада Вардар со 3-0 во...

Пробиштип е веќе во полуфиналето од одбојкарскиот Куп

Весна-Пробиштип и Струмица се првите екипи кои обезбедија полуфинале во одбојкарскиот Куп на Македонија, во машка конкуренција. Со оглед на фаворитската улога на лидерот и второпласираниот од лигашката табела, немаше многу дилеми како ќе завршат нивните...

Рудар Пробиштип одигра најдобро сезонава, совладан е Партизан Гевгелија

Ракометарите на Рудар Пробиштип ја одиграа можеби најдобрата партија сезонава, и по пропуштената шанса за пласман во четвртфиналето од Купот на Македонија, се вратија на победите во Првата лига, совладувајќи го Партизан Гевгелија со убедливи 36-25. Гостите водеа...

Дина Трајчевска – каратистка со четири златни и со два сребрени медала

Дина Трајчевска е млада, талентирана каратистка што досега освоила четири златни и две сребрени медали на интернационални натпревари. Ученичка е во петто одделение во ОУ „Нокола Карев“ во Пробиштип. Околу три години тренира во...

Рудар не се шегува, падна и Младост во Богданци

Ракометарите на Рудар Пробиштип по премиерната победа во Првата лига на гости кај Вардар Делчево, забележаа уште една победа и тоа не било каква, туку над Младост Богданци со 27:28. Домашните имаа и плус...

Прва победа на Рудар! (ВИДЕО)

Ракометарите на Рудар Пробиштип ја забележаа првата историска победа во Првата лига, откако славеа на гостувањето кај Делчево Вардар со минимални 21:22. Во првиот дел двете екипи имаа свои моменти, иако темпото го диктираа...

Одбојкарите на Весна Пробиштип максимални по две кола од одбојкарскиот шампионат

Весна Пробиштип извојуваа очекувани победи во рамките од 2. коло на одбојкарскиот шампионат на Македонија, откако ги надигра екипите на Студент и Универзитет Тетово. Лешок и првакот Струмица исто така не загубија ни сет во...

По 26 години машкиот ракомет се враќа во Пробиштип!

Дел од Првата Лига во претстојната сезона ќе биде и Рудар Пробиштип, па овој град по цели 26 години повторно ќе има машки ракометен тим. Тимот од Пробиштип има скромни амбиции во оваа сезона...

Турнир во мал фудбал – Ратавица

По повод верскиот празник Св.Троица во с.Ратавица ќе се одржи традиционален турнир во мал фудбал. Сите заинтересирани екипи да се пријават најдоцна до 17.05.2017 год. Учество: 1000 денари. Пријаување на тел. 078 229 339 (Дарко) Финалето ќе...
- Advertisement -

Последни објави

Временска прогноза

Probishtip, MK
clear sky
9.6 ° C
9.6 °
9.6 °
50%
1kmh
1%
пет
3 °
саб
3 °
нед
-3 °
пон
-4 °
вто
-2 °