0 C
Probishtip, MK
сабота, јануари 16, 2021

За Пробиштип

Македонски народни носии карактеристични за Злетовскиот регион

Женска носија: • кошула од конопно или памучно платно до петиците или под колената, со рамно кроени широко отворени ракави, украсени со вез на ракавите, предниот и долниот дел се украсени со т.н тантели, познати...

Црница пред Лесновскиот Mанастир стара повеќе од 600 години

Во турско време Мурат-бег дошол со многубројна војска во манастирот со намера да го разурне и да ги погуби монасите. Кога го потпишувал ферманот под оваа иста црница, похулил на Христа и на верата...

Природно-географски особености на општина Пробиштип

Според географската поставеност, општината на запад се граничи со Овче поле, на југоисток со Кочанска котлина, а на север и североисток се потпира на Кратовските еруптивни карпи и Осоговскиот планински масив. Североисточниот и северниот...

На денешен ден во 1994 била осветена новоизградената црква „Успение на Пресвета Богородица“

На денешен ден (2 октомври) во 1994 била осветена новоизградената црква „Успение на Пресвета Богородица“ во Пробиштип. Центарлната црква „Успение на Пресвета Богородица” во градот Пробиштип е седиштето на свештениците на парохиите. Оваа црква, која...
- Advertisement -

Последни објави

Временска прогноза

Probishtip, MK
broken clouds
0 ° C
0 °
0 °
55%
5.1kmh
75%
нед
-4 °
пон
-3 °
вто
-3 °
сре
0 °
чет
2 °