4 C
Probishtip, MK
недела, јануари 24, 2021

Празници

Свети великомаченик Димитриј Чудотворец

Празникот Свети великомаченик Димитрије, спомен на смртта и страдањето на големиот борец за христијанството

Рождество на Пресвета Богородица

Рождество на Пресвета Богородица (познат и како Мала Богородица) е еден од најголемите празници на Православната Црква, празнуван на 21 септември (8 септември ст.ст.)

Отсекување на главата на Свети Јован Крстител

Според светото предание Св. Јован и Исус биле блиски роднини, зашто мајката на Св. Јован Елисавета и била тетка на Марија, мајката на Исуса.
- Advertisement -

Последни објави

Временска прогноза

Probishtip, MK
mist
4 ° C
4 °
4 °
93%
0.5kmh
40%
пон
6 °
вто
2 °
сре
-1 °
чет
0 °
пет
2 °