2.6 C
Probishtip, MK
среда, ноември 30, 2022

Празници

Гаврил Лесновски ќе биде прогласен за светец

Гаврил Светогорец, епископ Велички, од Манастирот во Лесново на 28 мај 2017 година (недела) ќе биде прогласен за светец во штипската црква „Свети Никола“, каде ќе бидат изложени неговите мошти и иконата со неговиот лик....

Христос Воскресна!

Православните и католичките верници го слават Христовото воскресение, најголемиот и најрадосниот празник, кој според христијанското учење ја симболизира победата на животот над смртта. Христовото воскресение верниците го дочекаа со запалени свеќи во рацете, со молитви...

Свето Благовештение – Благовец

Празникот Свето Благовештение се вбројува во постојаните празници и секогаш е на 7 април според новиот, односно на 25 март – според стариот календар. Меѓу народот повеќе е познат како Благовец, Благоец, Блошчојне и...

Кој е Св. Трифун?

Светиот маченик Трифун е роден во Кампсада во Фригија близу до градот Апамеја. Во детството чувал гуски, но уште тогаш се истакнал со исцелителска способност... ... Лечел болни од разни болести и од луѓето ги...

Свети Трифун или Свети Валентин?

„Биди мој Валентин“ или „Среќен Валентин“, се најчестите фрази кои во последниве неколку годни се прифатени

Денес е Богојавление – Водици

Во библиска Палестина, на денот 19 јануари, на денот Богојавление (кога Бог се јави), Божјиот Син влегол во Јордановите води. Свети Јован Крстител го крштевал.

Денеска е Велики петок – Денот кога е распнат Исус

Денешниот ден се смета за најтежок празник кај христијаните, затоа што на денешен ден е распнат Исус Христос. Познат е како Велики петок, Велипеток или Распет петок.

Денеска е Св. Антониј Велики

Според календарот на МПЦ (Јулијанскиот календар) денеска е 17 јануари. Денеска е Св. Антониј Велики.

Денес е Свети Гаврил Лесновски

Светата православна црква денес го слави името и делото на Свети Гаврил Лесновски.

Бадник- предвесник на Христовото раѓање!

Денес е Бадник, ден пред големиот христијански празник Божиќ. Бадник уште се нарекува и Коледе, а тоа е денот пред роденденот на Исус
- Advertisement -

Последни објави

Временска прогноза

Probishtip, MK
overcast clouds
2.6 ° C
2.6 °
2.6 °
79%
0.7kmh
100%
чет
5 °
пет
6 °
саб
7 °
нед
8 °
пон
9 °