4.6 C
Probishtip, MK
среда, декември 8, 2021

Празници

Водици 2018

Во раните утрински часови во водите на Злетовска река по Светиот крст се фрлија десетина младоженци од Злетово, од кои најсреќен беше Далибор Атанасовски, инаку злетовски зет, кој не ја криеше радоста од наоѓањето на...

Христос Воскресна!

Православните и католичките верници го слават Христовото воскресение, најголемиот и најрадосниот празник, кој според христијанското учење ја симболизира победата на животот над смртта. Христовото воскресение верниците го дочекаа со запалени свеќи во рацете, со молитви...

Свети Трифун или Свети Валентин?

„Биди мој Валентин“ или „Среќен Валентин“, се најчестите фрази кои во последниве неколку годни се прифатени

Успение на Пресвета Богородица

Зборот успение значи – потонување во сон, заспаност, мирен крај, упокоение слично на сон. Упокојувањето на Мајка Божја, Црквата го нарекува Успение, затоа што „како да заспала на кратко и како да се окрепила од сонот.“

Честит именден Стефан, Стефанија

Народот Свети Стефан го празнува на 9 јануари, а тоа е третиот ден од прзникот Божик.

Рождество на Пресвета Богородица

Рождество на Пресвета Богородица (познат и како Мала Богородица) е еден од најголемите празници на Православната Црква, празнуван на 21 септември (8 септември ст.ст.)

Денеска е Велики петок – Денот кога е распнат Исус

Денешниот ден се смета за најтежок празник кај христијаните, затоа што на денешен ден е распнат Исус Христос. Познат е како Велики петок, Велипеток или Распет петок.

Свето Благовештение – Благовец

Празникот Свето Благовештение се вбројува во постојаните празници и секогаш е на 7 април според новиот, односно на 25 март – според стариот календар. Меѓу народот повеќе е познат како Благовец, Благоец, Блошчојне и...

Гаврил Лесновски ќе биде прогласен за светец

Гаврил Светогорец, епископ Велички, од Манастирот во Лесново на 28 мај 2017 година (недела) ќе биде прогласен за светец во штипската црква „Свети Никола“, каде ќе бидат изложени неговите мошти и иконата со неговиот лик....

Денеска е Свети Николај Чудотворец

Многу македонски семејства за свој домашен заштитник го имаат св. Никола и неговиот ден го празнуваат со многу свечености.
- Advertisement -

Последни објави

Временска прогноза

Probishtip, MK
clear sky
4.6 ° C
4.6 °
4.6 °
62%
2kmh
9%
чет
7 °
пет
5 °
саб
4 °
нед
1 °
пон
-0 °