2 C
Probishtip, MK
недела, април 11, 2021

Празници

Епископот Велички Гаврил Светогорец канонизиран за светител

Светиот архиерејски синод на Македонската православна црква – Охридска архиепископија денеска во списокот на светиите го впиша епископот велички Гаврил Светогорец. Одлуката на САС на МПЦ – ОА беше објавена на светата архиерејска литургија што...

Денес е Богојавление – Водици

Во библиска Палестина, на денот 19 јануари, на денот Богојавление (кога Бог се јави), Божјиот Син влегол во Јордановите води. Свети Јован Крстител го крштевал.

Рождество на Пресвета Богородица

Рождество на Пресвета Богородица (познат и како Мала Богородица) е еден од најголемите празници на Православната Црква, празнуван на 21 септември (8 септември ст.ст.)

Денеска е Св. Антониј Велики

Според календарот на МПЦ (Јулијанскиот календар) денеска е 17 јануари. Денеска е Св. Антониј Велики.

Свети Трифун или Свети Валентин?

„Биди мој Валентин“ или „Среќен Валентин“, се најчестите фрази кои во последниве неколку годни се прифатени

Успение на Пресвета Богородица

Зборот успение значи – потонување во сон, заспаност, мирен крај, упокоение слично на сон. Упокојувањето на Мајка Божја, Црквата го нарекува Успение, затоа што „како да заспала на кратко и како да се окрепила од сонот.“

Бадник- предвесник на Христовото раѓање!

Денес е Бадник, ден пред големиот христијански празник Божиќ. Бадник уште се нарекува и Коледе, а тоа е денот пред роденденот на Исус

Христос се роди, честит Божиќ!

Божик се честита со зборовите „Мир божји, Христос се роди", на што се одговара „Вистина се роди". Честит именден на Христо, Христина, Божин, Божана, Ристо, Ристан, Кристина, Крстана... Денеска е голем ден за сите православни...

Проштевајте и простено ќе ви биде – Денес е прочка

Прочка или Велики поклади, е ден во православното христијанство на меѓусебно простување помеѓу верниците пред почетокот на Велигденскиот пост.

Света преподобна маченица Параскева – Света Петка

Света Петка - Летна Култот кон Света Петка кај нашиот народ е многу раширен. Таа се смета за заштитничка од разни несреќи, но и од многу болести. Во православниот каландар постојат три личности со исто име...
- Advertisement -

Последни објави

Временска прогноза

Probishtip, MK
clear sky
2 ° C
2 °
2 °
75%
2.1kmh
0%
пон
14 °
вто
14 °
сре
11 °
чет
8 °
пет
9 °