9.6 C
Probishtip, MK
четврток, февруари 2, 2023

Празници

Свети великомаченик Димитриј Чудотворец

Празникот Свети великомаченик Димитрије, спомен на смртта и страдањето на големиот борец за христијанството

Света преподобна маченица Параскева – Света Петка

Света Петка - Летна Култот кон Света Петка кај нашиот народ е многу раширен. Таа се смета за заштитничка од разни несреќи, но и од многу болести. Во православниот каландар постојат три личности со исто име...

Денес е Свети Гаврил Лесновски

Светата православна црква денес го слави името и делото на Свети Гаврил Лесновски.

Лесново го одбележува верскиот празник Мала Богородица

И годинава Лесново ќе биде местото каде што од сите страни на нашата држава ќе се слее река од народ за да го прослави

Честит именден Стефан, Стефанија

Народот Свети Стефан го празнува на 9 јануари, а тоа е третиот ден од прзникот Божик.

Денеска е Свети Николај Чудотворец

Многу македонски семејства за свој домашен заштитник го имаат св. Никола и неговиот ден го празнуваат со многу свечености.

Кој е Св. Трифун?

Светиот маченик Трифун е роден во Кампсада во Фригија близу до градот Апамеја. Во детството чувал гуски, но уште тогаш се истакнал со исцелителска способност... ... Лечел болни од разни болести и од луѓето ги...

Проштевајте и простено ќе ви биде – Денес е прочка

Прочка или Велики поклади, е ден во православното христијанство на меѓусебно простување помеѓу верниците пред почетокот на Велигденскиот пост.

Рождество на Пресвета Богородица

Рождество на Пресвета Богородица (познат и како Мала Богородица) е еден од најголемите празници на Православната Црква, празнуван на 21 септември (8 септември ст.ст.)

Денеска е Света Петка Петковден – нека е за многу години

Света Параскева, во народот позната како света Петка. Била од словенско потекло, од градот Епиват, меѓу Салинаврија и Цариград. Родителите и биле имотни и побожни христијани.
- Advertisement -

Последни објави

Временска прогноза

Probishtip, MK
clear sky
9.6 ° C
9.6 °
9.6 °
50%
1kmh
1%
пет
3 °
саб
3 °
нед
-3 °
пон
-4 °
вто
-2 °