9.6 C
Probishtip, MK
четврток, февруари 2, 2023

Празници

Проштевајте и простено ќе ви биде – Денес е прочка

Прочка или Велики поклади, е ден во православното христијанство на меѓусебно простување помеѓу верниците пред почетокот на Велигденскиот пост.

Водици 2018

Во раните утрински часови во водите на Злетовска река по Светиот крст се фрлија десетина младоженци од Злетово, од кои најсреќен беше Далибор Атанасовски, инаку злетовски зет, кој не ја криеше радоста од наоѓањето на...

Честит именден Стефан, Стефанија

Народот Свети Стефан го празнува на 9 јануари, а тоа е третиот ден од прзникот Божик.

Христос се роди, честит Божиќ!

Божик се честита со зборовите „Мир божји, Христос се роди", на што се одговара „Вистина се роди". Честит именден на Христо, Христина, Божин, Божана, Ристо, Ристан, Кристина, Крстана... Денеска е голем ден за сите православни...

Денеска е Свети Николај Чудотворец

Многу македонски семејства за свој домашен заштитник го имаат св. Никола и неговиот ден го празнуваат со многу свечености.

Денеска е Света Петка Петковден – нека е за многу години

Света Параскева, во народот позната како света Петка. Била од словенско потекло, од градот Епиват, меѓу Салинаврија и Цариград. Родителите и биле имотни и побожни христијани.

Лесново и обичаите

Народните празнувања во Лесново се разликуваат од другите краеви и скоро на сите празници се излегува од селото и се оди на таканаречените оброчишта. Секое семејство има своја куќна слава, а тоа се најубавите моменти...

Лесново го одбележува верскиот празник Мала Богородица

И годинава Лесново ќе биде местото каде што од сите страни на нашата држава ќе се слее река од народ за да го прослави

Успение на Пресвета Богородица

Зборот успение значи – потонување во сон, заспаност, мирен крај, упокоение слично на сон. Упокојувањето на Мајка Божја, Црквата го нарекува Успение, затоа што „како да заспала на кратко и како да се окрепила од сонот.“

Епископот Велички Гаврил Светогорец канонизиран за светител

Светиот архиерејски синод на Македонската православна црква – Охридска архиепископија денеска во списокот на светиите го впиша епископот велички Гаврил Светогорец. Одлуката на САС на МПЦ – ОА беше објавена на светата архиерејска литургија што...
- Advertisement -

Последни објави

Временска прогноза

Probishtip, MK
clear sky
9.6 ° C
9.6 °
9.6 °
50%
1kmh
1%
пет
3 °
саб
3 °
нед
-3 °
пон
-4 °
вто
-2 °