5.6 C
Probishtip, MK
понеделник, октомври 3, 2022

Новости

Младинска лига кошарка

М-16 мажи Група Б (сезона 2012/13) – Табела Позиција Тим ОН Поб Пор КД КП КР Бод 1 Јуниор I 12 12 0 1384 447 937 24 2 МКК Струмица 11 9 2 844 740 104 20 3 Пиколо 12 8 4 872 806 66 20 4 Струмица 11 6 5 710 630 80 17 5 ФМП I 11 6 5 707 683 24 17 6 Пробаскет 11 6 5 653 707 -54 17 7 Бест 11 5 6 546 747 -201 16 8 Баскет Кам 12 3 9 655 764 -109 15 9 Баскет Дино 11 1 10 480 897 -417 12 10 АС Берово 10 0 10 373 856 -483 9

Златен и бронзен медал за Иван и Александар на Државното првенство во крос кантри

Пробиштипските атлетичари Иван Пешовски и Александар Здравковкски се вратија со два медали од Државното првенство во крос кантри трчање, кое се одржа покрај кејот на реката Вардар на 25-ти Ноември. Двајцата настапија во категоријата...

Водици 2013

Пробиштипјани и Злетовчани со свечена литургија која започна во 7 часот во Црквата Успение на Пресвета Богородица и црквата Св.Богородица Пречиста започнаа со празнување на големиот верски празник  Богојавление – Водици  каде потоа со...

Шенка Колозова: Си ги сакам Добрево и Пробиштип, затоа што тие се мојот роден...

Шенка Колозова вели дека се гордее со нејзината улога како актер, а најсреќна е кога ќе почуствува дека е разбрана и допрена до публиката бидејќи публкиката  знае да го надгради секој актер кој умее...

”Зелено знаме” на градинката ”Гоце Делчев”- Пробиштип

Одобрена беше апликацијата ”Зелено знаме” на ЈОУДГ ” Гоце Делчев ” во Пробиштип. На објавениот Конкурс за наградување на градинки, основни и средни учлилишта вклучени во првата и втората година од имплементацијата на Програмата ”Интеграција...

Поттикнување на креативноста кај учениците во Пробиштип

На 25-ти и 26-ти овој месец се одржа обука за наставниот кадар во СОУ “Наум Наумовски Борче”-Пробиштип на тема “Современи методи во наставата, активно вклучување на учениците и поттикнување на нивната креативност”. Обуката беше организирана...

Пуштена браната Кнежево

Заврши реализацијата на првата фаза од изградбата на хидросистемот „Злетовица“. Инвестицијата е вредна 100 милиони евра, а со неа се решава проблемот за водоснабдување на шест општини во источниот дел од земјава. Браната вчера свечено...

Пробиштип ќе има чиста вода за пиење

Премиерот Никола Груевски, вицепремиерот и министер за финансии Зоран Ставрески и градоначалникот на општина Пробиштип Тони Тоневски, денеска ја пуштија во употреба новата пречистителна станица за вода за пиење во Пробиштип. Пречистителната станица, како што...

Во Пробиштип ќе се гради Музеј на ретки минерали

Општина Пробиштип во соработка со компанијата Индо минерали и метали ќе гради Музеј во кој ќе бидат изложени ретките минерали кои се пронајдени во Македонија. Во духот на долгогодишната соработка меѓу општина Пробиштип и компанијата...
- Advertisement -

Последни објави

Временска прогноза

Probishtip, MK
clear sky
5.6 ° C
5.6 °
5.6 °
63%
1.2kmh
0%
вто
15 °
сре
15 °
чет
17 °
пет
19 °
саб
19 °