-11.4 C
Probishtip, MK
среда, февруари 8, 2023

Новости

Пробиштип инвестира во уличното осветлување

Општина Пробиштип почна со инвестициите во уличното осветлување. Градоначалникот Тони Тоневски вели дека во моментов се работи на поставување на улично осветлување по должината на новата пешачка патека и влезот и излезот на градот...

Епископот Велички Гаврил Светогорец канонизиран за светител

Светиот архиерејски синод на Македонската православна црква – Охридска архиепископија денеска во списокот на светиите го впиша епископот велички Гаврил Светогорец. Одлуката на САС на МПЦ – ОА беше објавена на светата архиерејска литургија што...

Гаврил Лесновски ќе биде прогласен за светец

Гаврил Светогорец, епископ Велички, од Манастирот во Лесново на 28 мај 2017 година (недела) ќе биде прогласен за светец во штипската црква „Свети Никола“, каде ќе бидат изложени неговите мошти и иконата со неговиот лик....

Пробиштип со нови инвестиции во Лесново

Општина Пробиштип и оваа година ќе инвестира во развојот на туризмот во селото Лесново, каде што се наоѓа Лесновскиот манастир, еден од најубавите во земјава. Градоначалникот на Пробиштип, Тони Тоневски, вели дека со 3,3 милиони...

Општина Пробиштип почна со изградба на помали улички во Злетово

Градоначалникот на Општина Пробиштип, Тони Тоневски вели дека во моментов се градат помали улички во должина од 1.100 метри. -Покрај овие улици имаме и улици и од левата страна по течението на Злетовска река и...
video

Заврши асфалтирањето на улицата „Гоце Делчев“

Кандидатот за градоначалник од ВМРО-ДПМНЕ за Пробиштип Тони Тоневски, кој воедно е и актуелен градоначалник, истакна дека по изградбата на атмосферската канализација заврши и асфалтирањето на улицата „Гоце Делчев“, која е во централното градско...

Отворена канцеларија за комуникација со граѓаните

Кандидатот за Градоначалник, Тони Тоневски и ОК на ВМРО-ДПМНЕ од Пробиштип во сабота (30.09.2017) ја отворија Канцеларијата за комуникација со граѓаните, лоцирана во центарот на градот. На отварањето присуствуваа поголем број на членови и...

Реконструкција на училиштето „Браќа Миладоновци”

Во централното основно училиште во основното училиште „Браќа Миладиновци" во Пробиштип во тек е реконструкција на училишниот двор и на игралиштето, со цел околу 700 ученици кои учат во оваа деветолетка да имаат солидни...

Се гради инфраструктурата во пробиштипската Индустриска зона 7.5

Во тек е пробивањето на нови улици и изградба на нова водоводна и канализациска мрежа во Индустриската зона 7.5 во општина Пробиштип. Градоначалникот на општина Пробиштип, Тони Тоневски вели дека проектот се реализира на...

Промоција пред пробиштипските пензионери

Кадидатот за градоначалник на ВМРО-ДПМНЕ и Коалицијата за Подобра Македонија, Тони Тоневски, придружуван од пратеникот во Собранието на Р.М., Емил Димитриев и носителот на листата за Советници од ВМРО-ДПМНЕ - Влатко Јордановски, се претстави...
- Advertisement -

Последни објави

Временска прогноза

Probishtip, MK
scattered clouds
-11.4 ° C
-11.4 °
-11.4 °
66%
1.3kmh
30%
чет
-1 °
пет
1 °
саб
-0 °
нед
3 °
пон
3 °