-11.4 C
Probishtip, MK
среда, февруари 8, 2023

Новости

„Зелникот на баба 2017“ стигна до Србија и Бугарија

Манифестацијата „Зелникот на баба“ стигна до Србија и Бугарија. 30-тина домаќинки од овие две земји беа меѓу 200-те жени кои денес на градскиот плоштад во Пробиштип ги презентираа превкусните специјалитети, направени од нивните вредни...

Се реконструира улицата „Гоце Делчев“ во Пробиштип

Во Пробиштип во тек е реконструкција на улицата „Гоце Делчев“ во централното градско подрачје. Градоначалникот на Општина Пробиштип, Тони Тоневски вели дека на оваа централна улица ќе се изгради нова атмосферска канализација, ќе бидат...
video

Шенка за Пробиштип (радио интервју)

Интервју на Љубомир Бојковски со Шенка Колозова за Радио Македонија во емисијата "Глас од татковината", по повод доделувањето на наградата почесен граѓанин на општина Пробиштип.

Асфалтирани улиците во село Ратавица

Пробиштипското село Ратавица доби асфалт. По неколку дена работа, завршија активностите за асфалтирање на улиците во ова село: Како што посочи градоначалникот на општина Пробиштип, Тони Тоневски овој инфраструктурен проект се реализираше со средства од...

Пробиштип ќе го уредува излетничкото место кај Лесново

Во близина на Лесновскиот манастир наскоро ќе бидат изведени нови содржини во функција на натамошен развој на туризмот. Општина Пробиштип потпиша договор за изведба на осветлување на Лесновските монашки пештери и за уредување на...

Завршува првата фаза од обновата на Домот на култура

Општина Пробиштип со европски пари ја реконструира зградата на Домот на културата, која по нејзината комплетна реконструкција ќе се пренамени во општинска зграда. Градоначалникот на Општина Пробиштип, Тони Тоневски вели дека веќе се променети...

Заврши реконструкцијата на единствениот затворен базен во источна Македонија

Заврши реконструкцијата на единствениот затворен базен во источна Македонија. Од утре, по долги години, затворениот базен кој е во рамките на Општинското основно училиште „Никола Карев“ од Пробиштип, ќе биде отворен за најмладите: Затворениот базен...

Реконструкција на улицата “Славко Баев”

Во Пробиштип во тек се повеќе инфраструктурни проекти, а денеска заврши комплетната реконструкција на улицата „Славко Баев“ во централното градско подрачје. Градоначалникот на општина Пробиштип Тони Тоневски истакна дека реконструкција на улицата се одвивала во...

Прскање против комарци

На ден 13.07.2017 година во раните утрински часови во периодот од 00 – 06 часот на територијата на општина Пробиштип ќе биде извршено трето по ред теристичко третирање против возрасни комарци. Акцент ќе биде...

Советот на млади ја покажува својата хуманост

Со дел од средствата собрани од влезниците на забавата Call it COOL (3то издание), која беше во организација на Совет на млади на општина Пробиштип, се донираа нови теписи и правосмукалка за корисниците на...
- Advertisement -

Последни објави

Временска прогноза

Probishtip, MK
scattered clouds
-11.4 ° C
-11.4 °
-11.4 °
66%
1.3kmh
30%
чет
-1 °
пет
1 °
саб
-0 °
нед
3 °
пон
3 °