-11.4 C
Probishtip, MK
среда, февруари 8, 2023

Новости

Достоинствена старост епитет за општествено одговорна општина

Општина Пробиштип започна со имплементација на проектот „Достоинствена старост епитет за општествено одговорна општина" во рамки на програмата Општинско корисна работа.

Христос Воскресна!

Православните и католичките верници го слават Христовото воскресение, најголемиот и најрадосниот празник, кој според христијанското учење ја симболизира победата на животот над смртта. Христовото воскресение верниците го дочекаа со запалени свеќи во рацете, со молитви...

Објект за малопродажба, градски пазар Пробиштип

Во склоп на новиот градски пазар во општина Пробиштип е изграден помошен објект, комплетно затворен и опремен, кој треба во иднина да функционира како трговски објект за малопродажба, маркет. Објектот се простира на површина од...

Изградба на патен правец Р1309, делница “Турско Рудари – Пониква”

ИЗВЕСТУВАЊЕ за одржување на јавна консултација за проектна задача за проект "Изградба на патен правец Р1309, делница Турско Рудари - Пониква".

Aqua Park Fest

Пред официјалниот почеток на летната сезона, во Аква паркот во Пробиштип ќе се одржи најголемиот „open-air“ фестивал во Македонија. Првото издание на фестивалот се очекува да биде посебно од повеќе аспекти. Главни ѕвезди на фестивалот...

„Проволеј„ 05 – „Тинволеј„

Денес, 09.04.2013 година (вторник) во новата сала на СОУ „Наум Наумовски-Борче„ Пробиштип, со почеток во 14 часот, ќе се одржи натпревар во одбојка помеѓу екипите на „Проволеј„ 05 и „Тинволеј„ пионери. Оваа активност е во...

Стоица Јовановски – Обучив 300 српски рудари

Секаде во светот рударите се браќа. Поточно, камаради. Ист е и мракот во секоја јама, а иста е и рударската работа. Но, откако ќе им заврши смената во земјината утроба, Стоица Јовановски и 37...

Ќе „никне“ ли рудник за злато помеѓу Кратово и Пробиштип?

Големи се можностите нашата држава да го збогати својот економски потенцијал со отворање на нов рудник за злато, бакар и други благородни метали.

Образовните институции од Пробиштип наградени во рамки на еко-мрежата ОХО

Во рамките на еко-програмата ,,Интеграција на еколошкото образование во македонскиот образовен сиситем,,

Турнир во одбојка “Пробиштип 2013”

Општина Пробиштип и оваа година по повод 28 Август денот на рударите и во чест на починатиот одбојкарски спортски работник од Пробиштип Мите Алексов - ГРОФ, организира турнир во одбојка машки.
- Advertisement -

Последни објави

Временска прогноза

Probishtip, MK
scattered clouds
-11.4 ° C
-11.4 °
-11.4 °
66%
1.3kmh
30%
чет
-1 °
пет
1 °
саб
-0 °
нед
3 °
пон
3 °