-5.4 C
Probishtip, MK
среда, февруари 8, 2023

Новости

Маската „Kлеопатра и египјаните“ втора во категоријата детски маски во Прилеп

Веќе ни стана навика од Прилеп да се враќаме со освоена награда. Маската „Клеопатра и Египјаните“ на учениците од VII1 одделение од ООУ „Никола Карев“ од Пробиштип, која учествуваше на „Прилепскиот карневал 2015“,

Наноматеријали – материјали на иднината

На ден 21.02.2013 година во просториите на библиотеката во Соу ,,Наум Наумовски Борче ,, - Пробиштип се одржа школски натпревар на средните училишта за НАНОМАТЕРИЈАЛИ - МАТЕРИЈАЛИ НА ИДНИНАТА во организација на Технолошко -металуршки факултет...

ЗЕЛНИКОТ НА БАБА 2015

Четврта година по ред Општина Пробиштип ја организира манифестацијата „Зелникот на баба“, нешто што предизвика огромен интерес и за учество, но и за посета.

Пријателски натпревар во одбојка

На 9-ти април во 14 часот во новата сала на СОУ „Наум Наумовски-Борче„ Пробиштип, се одржа пријателски натпревар во одбојка помеѓу екипите на „Проволеј 05„ и „Тинволеј„ пионери. Оваа активност се реализираше во рамките на...

СОУ ,,Наум Наумовски Борче,,- Пробиштип по втор пат е добитник на сребрено знаме

Програмата ,,Еко-училиште,, е еден од проектите на едукативната програма ,,Немаме резервна планета,, и има за цел стекнатато знаење на темата животна средина да се примени во пракса.

Пробиштип (лична карта)

http://www.youtube.com/watch?v=ximrygvOb40

Paul van Dyk на Aqua Park Fest во Пробиштип

За љубителите на врвната електронска музика Аква Парк Фест најавува исклучително посебна ноќ! Легендарниот диџеј и продуцент ПОЛ ВАН ДАЈК (PAUL VAN DYK), човекот кој светски реномираниот „DJ Magazin“ два пати го прогласи за...

Соња Лепиткова – Државен секретар во министерството за животна средина и просторно планирање

Осогово ги исполнува сите критериуми за заштитено подрачје и од природен и од социо-економски аспект. Сепак, од желбата на месното население, ќе зависи дали Осогово ќе ги ужива сите предности и поволности на едно...

Михаил Цветков, ВД Директор на ЈП ХС „Злетовица“

Управниот Одбор на Јавното Претпријатие ХС Злетовица за вршител на должноста Директор на ова јавно претпријатие, со седиште во Пробиштип, го именува Михаил Цветков - 1954, дипломиран машински инженер од Кратово, кој од денес...

Aqua Park Fest

Пред официјалниот почеток на летната сезона, во Аква паркот во Пробиштип ќе се одржи најголемиот „open-air“ фестивал во Македонија. Првото издание на фестивалот се очекува да биде посебно од повеќе аспекти. Главни ѕвезди на фестивалот...
- Advertisement -

Последни објави

Временска прогноза

Probishtip, MK
few clouds
-5.4 ° C
-5.4 °
-5.4 °
56%
0.4kmh
14%
чет
-1 °
пет
1 °
саб
-0 °
нед
3 °
пон
3 °