2.6 C
Probishtip, MK
среда, ноември 30, 2022

Новости

Мештаните од поплавените села Пишица и Драч добија хуманитарни пакети

Градоначалникот на Општина Пробиштип, Тони Тоневски, и преставници од Општинскиот Црвен крст вчера ги посетија  жителите во селата Драч и Пишица и на мештаните, чии домови во понеделникот беа поплавени од надојдената вода од...

Програма (10 Јуни 2014) – ДЕН НА КУЛТУРАТА ВО РМ

11.00 ч. Ликовна изложба на уметникот Ѓоко Антониев (Хол на Дом на култура). • Настап на младински хор на Пробиштип.

Посетата на спомен обележјето на Никола Карев

Градоначалниците на општините Пробиштип, Кочани и Чешиново-Облешево го посетија спомен-облежјето на Никола Карев во месноста Свиланово

Втор ден од МАНИФЕСТАЦИЈА – „7 ДЕНА СИТЕ НА ТЕРАСА“

Во спортската сала на СОУ,,НН.Борче-Пробиштип пред присутните родители,професори средношколци и ученици од двете основни училишта, успешно беше презентирана одбојкарската игра во женска конкуренција (пионерки).

Mинистерката за култура ќе престојува во работна посета на Пробиштип

Mинистерката за култура Елизабета Канческа-Милевска денес (26.6.2013 година) ќе престојува во работна посета на Пробиштип, каде ќе оствари средба со градоначалникот, Тони Тоневски.

Во сабота базенот ќе биде полн со чоколадо – Аква Парк Пробиштип

Базен од течно чоколадо, и згодни девојки кои танцуваат во него, е само дел од забавата Мајами џангл, која за во сабота (27 јули) ја подготвува Аква парк во Пробиштип.

Затворен градски пазар – нов капитален проект во Пробиштип

По изградбата на Филтер станицата во вредност од еден и пол милион евра, општина Пробиштип во моментов реализира нов капитален проект, затворен градски пазар кој што чини околу еден милион евра.

Достоинствена старост – епитет за одговорна општина

Четврти месец од имлементацијата на Проектот за стари и изнемоштени лица „Достоинствена старост - епитет за одговорна општина“. Денес беа посетени крајните корисници во с.Древено и с.Добрево.

Златниот воденичен камен на „Профест 2013“ му припадна на Спасе Петров од Струмица

На 22 октомври, а во чест на Денот на Македонската револуционерна борба „23 Октомври“ во кино салата во Пробиштип
- Advertisement -

Последни објави

Временска прогноза

Probishtip, MK
overcast clouds
2.6 ° C
2.6 °
2.6 °
79%
0.7kmh
100%
чет
5 °
пет
6 °
саб
7 °
нед
8 °
пон
9 °