2.6 C
Probishtip, MK
среда, ноември 30, 2022

Новости

Младинска лига кошарка

М-16 мажи Група Б (сезона 2012/13) – Табела Позиција Тим ОН Поб Пор КД КП КР Бод 1 Јуниор I 12 12 0 1384 447 937 24 2 МКК Струмица 11 9 2 844 740 104 20 3 Пиколо 12 8 4 872 806 66 20 4 Струмица 11 6 5 710 630 80 17 5 ФМП I 11 6 5 707 683 24 17 6 Пробаскет 11 6 5 653 707 -54 17 7 Бест 11 5 6 546 747 -201 16 8 Баскет Кам 12 3 9 655 764 -109 15 9 Баскет Дино 11 1 10 480 897 -417 12 10 АС Берово 10 0 10 373 856 -483 9

Младите техничари и природници од Македонија се натпреваруваа во Пробиштип

Во саботата во ООУ „Никола Карев“ во Пробиштип се одржа 50 - тиот јубилеен републички натпревар на младите техничари и природници од Република Македонија за учениците од основните училишта. Во организација на Народна техника на...

Објавен Line-up за Aqua park Fest

Редослед на изведувачи на Aqua Park Festival

Театарска претстава „Јустинијан први“

Во понеделник, 11 Февруари, во округлата сала на Домот на културата „Злетовски Рудар“ Пробиштип, со почеток во 18:00ч. ќе се одржи театарска претстава „Јустинијан Први“ од авторот Јордан Плевнеш во изведба на Петар Темелковски. Влезот...

Приградска населба Пробиштип – „селото Пробиштип”

Оваа населено место е едно од постарите села во Злетовската област, чиј постанок датира од почетокот на 14 век. Почетокот на неговото настанување директно е поврзан и со името на ова село. Имено, настанувањето...

Раткова Скала – всечена во карпите

На десетина километри североисточно од с. Злетово е прекрасната месност Раткова Скала. До неа се доаѓа преку асфалтниот пат од с. Злетово до селото Турско Рудари (3 км), потоа уште 4 км по добар...

Реализација на проектот Еко-пакет во ООУ “Никола Карев” од Пробиштип

Во рамките на програмата ,,Интеграција на еколошкото образование во македонскиот образовен систем,, Министертвото за образование и наука на Р. Македонија и Здружението ОХО го реализираа проектот Еко-пакет

Зоран Штерјов – „За традиционалната и современата настава“

Зоран Штерјов е професор по математика во СОУ „Наум Наумовски - Борче“ од Пробиштип. Има завршена квалификација за наставник-ментор, учесник е во процесот на менторирање на наставници и во евалуација на наставници-ментори, а учествува...

Во завршна фаза е изградбата на Градскиот пазар во Пробиштип

Пробиштип конечно ќе добие нов, модерен градски пазар по сите стандарди, еден од најприоритетните проекти во програмата на градоначалникот Тоневски. Изградбата на пазарот е инвестиција вредна 53 милиони денари со средства обезбедени од Буџетот...
- Advertisement -

Последни објави

Временска прогноза

Probishtip, MK
overcast clouds
2.6 ° C
2.6 °
2.6 °
79%
0.7kmh
100%
чет
5 °
пет
6 °
саб
7 °
нед
8 °
пон
9 °