6.6 C
Probishtip, MK
понеделник, октомври 3, 2022

Новости

Заврши реконструкцијата на единствениот затворен базен во источна Македонија

Заврши реконструкцијата на единствениот затворен базен во источна Македонија. Од утре, по долги години, затворениот базен кој е во рамките на Општинското основно училиште „Никола Карев“ од Пробиштип, ќе биде отворен за најмладите: Затворениот базен...

Реконструкција на улицата “Славко Баев”

Во Пробиштип во тек се повеќе инфраструктурни проекти, а денеска заврши комплетната реконструкција на улицата „Славко Баев“ во централното градско подрачје. Градоначалникот на општина Пробиштип Тони Тоневски истакна дека реконструкција на улицата се одвивала во...

Прскање против комарци

На ден 13.07.2017 година во раните утрински часови во периодот од 00 – 06 часот на територијата на општина Пробиштип ќе биде извршено трето по ред теристичко третирање против возрасни комарци. Акцент ќе биде...

Советот на млади ја покажува својата хуманост

Со дел од средствата собрани од влезниците на забавата Call it COOL (3то издание), која беше во организација на Совет на млади на општина Пробиштип, се донираа нови теписи и правосмукалка за корисниците на...

Пробиштип инвестира во уличното осветлување

Општина Пробиштип почна со инвестициите во уличното осветлување. Градоначалникот Тони Тоневски вели дека во моментов се работи на поставување на улично осветлување по должината на новата пешачка патека и влезот и излезот на градот...

Епископот Велички Гаврил Светогорец канонизиран за светител

Светиот архиерејски синод на Македонската православна црква – Охридска архиепископија денеска во списокот на светиите го впиша епископот велички Гаврил Светогорец. Одлуката на САС на МПЦ – ОА беше објавена на светата архиерејска литургија што...

Гаврил Лесновски ќе биде прогласен за светец

Гаврил Светогорец, епископ Велички, од Манастирот во Лесново на 28 мај 2017 година (недела) ќе биде прогласен за светец во штипската црква „Свети Никола“, каде ќе бидат изложени неговите мошти и иконата со неговиот лик....

Пробиштип со нови инвестиции во Лесново

Општина Пробиштип и оваа година ќе инвестира во развојот на туризмот во селото Лесново, каде што се наоѓа Лесновскиот манастир, еден од најубавите во земјава. Градоначалникот на Пробиштип, Тони Тоневски, вели дека со 3,3 милиони...

Општина Пробиштип почна со изградба на помали улички во Злетово

Градоначалникот на Општина Пробиштип, Тони Тоневски вели дека во моментов се градат помали улички во должина од 1.100 метри. -Покрај овие улици имаме и улици и од левата страна по течението на Злетовска река и...

ООУ “Никола Крев” во Пробиштип е едно од ретките училишта со затворен базен

Училиштето “Никола Карев” денес го слави својот патрон, годинава освен вообичаените манифестации одбележувањето е зајакнато и со неколку градежни зафати во и надвор од училиштето, како први сериозни вложувања во 31 годишното постоење на...
- Advertisement -

Последни објави

Временска прогноза

Probishtip, MK
clear sky
6.6 ° C
6.6 °
6.6 °
61%
1.3kmh
0%
вто
15 °
сре
14 °
чет
16 °
пет
18 °
саб
19 °