2.6 C
Probishtip, MK
среда, ноември 30, 2022

Новости

Злетовски маскенбал 2013

Во петок, на 22 март со почеток во 17 часот во спортската сала во Злетово ќе се одржи манифестацијата „Злетовски маскенбал 2013“. Сите ученици од ПУ „Кирил и Методиј“ заедно со дечињата од детската...

3 години заедно!

Дојде и тој момент! Може да кажеме дека ова е славеничка недела за нас, недела во која одбележуваме три години од нашето постоење.

Лесново и Лесновскиот кратер-природна и духовна убавина

Селото Лесново е се наоѓа во североисточниот дел од Република Македонија. Тоа е единствена населба во Република Македонија што лежи во јасно изразен и сочуван фосилен вулкански кратер и меѓу најстарите села кое не...

„Зелникот на баба“ полека но сигурно станува препознатлив знак за Пробиштип

На градскиот плоштад во Пробиштип на 20 март, а по повод доаѓањето на пролетта,во организација на Општина Пробиштип, се одржа втората манифестација по ред „Зелникот на баба“. Оваа манифестација уште во самиот старт побуди...

„Зелникот на баба“ ги собра љубителите на традиционална храна

Македонската традиционална сукана и месена храна ги собра општините на едно место. Вчера во Пробиштип по четврти пат се одржа манифестацијата „Зелникот на баба".

Конститутивна седница на Советот на општина Пробиштип

Денес со почеток во 12:00 часот во просториите на Домот на културата Пробиштип беше одржана првата конститутивна седница на Советот на општина Пробиштип со следниот дневен ред: 1. Усвојување на Деловникот за работа на Советот...

Приградска населба (село) Калниште

Приградската населба (село) Калниште е едно од поголемите села во Злетовската област, кое во времето од крајот на 19 и целиот 20 век имало значајна историска и стопанска улога. Како потврда на тоа е...

Врачување мандат за состав на Влада на Република Македонија

Претседателот на Република Македонија, д-р Ѓорге Иванов денеска го врачи мандатот за состав на Влада на Република Македонија на г. Емил Димитриев. Емил Димитриев ќе биде седмиот македонски премиер. Ќе ја предводи преодната влада во...

Еко работилница во Детската градинка „Гоце Делчев“

Во рамките на проектот заштеда на енергија - услов за одржлива енергетска потрошувачка кој се спроведува во рамките на мрежата на еко градинки раководени од Здружението на ОХО и Министерството за образование и наука, во просториите на Детската градинка „Гоце Делчев“ - објект „Срничка“, се одржа Еко работилница

Михаил Цветков, ЈП ХС „Злетовица“

- Каква е соработката со општините кои веќе користат вода од ЈКП ХС Злетовица? Михаил Цветков- На функцијата сум именуван од месец февруари. Луѓето кои што пред мене ја извршуваа оваа раководна функција, со веќе...
- Advertisement -

Последни објави

Временска прогноза

Probishtip, MK
overcast clouds
2.6 ° C
2.6 °
2.6 °
79%
0.7kmh
100%
чет
5 °
пет
6 °
саб
7 °
нед
8 °
пон
9 °