6.6 C
Probishtip, MK
понеделник, октомври 3, 2022

Новости

Отворена канцеларија за комуникација со граѓаните

Кандидатот за Градоначалник, Тони Тоневски и ОК на ВМРО-ДПМНЕ од Пробиштип во сабота (30.09.2017) ја отворија Канцеларијата за комуникација со граѓаните, лоцирана во центарот на градот. На отварањето присуствуваа поголем број на членови и...

Реконструкција на училиштето „Браќа Миладоновци”

Во централното основно училиште во основното училиште „Браќа Миладиновци" во Пробиштип во тек е реконструкција на училишниот двор и на игралиштето, со цел околу 700 ученици кои учат во оваа деветолетка да имаат солидни...

Лесново го одбележува верскиот празник Мала Богородица

И годинава Лесново ќе биде местото каде што од сите страни на нашата држава ќе се слее река од народ за да го прослави

Се гради инфраструктурата во пробиштипската Индустриска зона 7.5

Во тек е пробивањето на нови улици и изградба на нова водоводна и канализациска мрежа во Индустриската зона 7.5 во општина Пробиштип. Градоначалникот на општина Пробиштип, Тони Тоневски вели дека проектот се реализира на...

Се реконструира улицата „Гоце Делчев“ во Пробиштип

Во Пробиштип во тек е реконструкција на улицата „Гоце Делчев“ во централното градско подрачје. Градоначалникот на Општина Пробиштип, Тони Тоневски вели дека на оваа централна улица ќе се изгради нова атмосферска канализација, ќе бидат...
video

Шенка за Пробиштип (радио интервју)

Интервју на Љубомир Бојковски со Шенка Колозова за Радио Македонија во емисијата "Глас од татковината", по повод доделувањето на наградата почесен граѓанин на општина Пробиштип.

Успение на Пресвета Богородица

Зборот успение значи – потонување во сон, заспаност, мирен крај, упокоение слично на сон. Упокојувањето на Мајка Божја, Црквата го нарекува Успение, затоа што „како да заспала на кратко и како да се окрепила од сонот.“

Асфалтирани улиците во село Ратавица

Пробиштипското село Ратавица доби асфалт. По неколку дена работа, завршија активностите за асфалтирање на улиците во ова село: Како што посочи градоначалникот на општина Пробиштип, Тони Тоневски овој инфраструктурен проект се реализираше со средства од...

Пробиштип ќе го уредува излетничкото место кај Лесново

Во близина на Лесновскиот манастир наскоро ќе бидат изведени нови содржини во функција на натамошен развој на туризмот. Општина Пробиштип потпиша договор за изведба на осветлување на Лесновските монашки пештери и за уредување на...

Завршува првата фаза од обновата на Домот на култура

Општина Пробиштип со европски пари ја реконструира зградата на Домот на културата, која по нејзината комплетна реконструкција ќе се пренамени во општинска зграда. Градоначалникот на Општина Пробиштип, Тони Тоневски вели дека веќе се променети...
- Advertisement -

Последни објави

Временска прогноза

Probishtip, MK
clear sky
6.6 ° C
6.6 °
6.6 °
61%
1.3kmh
0%
вто
15 °
сре
14 °
чет
16 °
пет
18 °
саб
19 °