4 C
Probishtip, MK
недела, април 11, 2021

Новости

Планинарски марш Пониква – Царев врв

Планинарското друштво "Плавица" - Пробиштип, учествуваше на Петровденскиот планинарски марш Пониква - Царев врв, кој беше организиран од страна на планинарското спортско друштво "Осогово" од Кочани. Стартот на маршот беше од височините на Пониква која...

Регионални натпревари во одбојка

На  ден  15.02.2013   (петок)   во  новата  спортска  сала во  СОУ.  ,,Наум  Наумовски  Борче,, - Пробиштип  се  одржаа  регионални  натпревари на  средни  училишта  по  одбојка   во  машка  и  женска   конкуренција. На  натпреварот  учествуваа  екипи  од ...

Лирија “збришана” за неполн час (ОК Лирија – ОК ПРОБИШТИП 0:3)

Одбојкарската екипа на Пробиштип продолжува со одличните игри врзувајќи ја третата по ред победа во низа.

Лесново ќе стане прв геопарк во Македонија под заштита на УНЕСКО

Најверојатно, Лесново ќе биде прогласен за првиот гео парк во Македонија. Постапката за апликација е започната, велат националните експерти за туризам. Досега, ниту едно подрачје од Македонија нема влезено во Европската мрежа на геопаркови, а...

Старото јаловиште во Пробиштип една од најжешките еколошки точки во Македонија

Старите јаловишта во Пробиштип и Македонска Каменица се меѓу 15-те најжешки еколошки точки во државава. Повеќе од две децении тешките метали преку земја, вода и воздух влегуваат во куќите и дворовите на граѓаните.

СПД „Плавица“ го одбележа Европскиот ден на знамето

По повод одбележувањето на Европскиот ден на знамето, Европското движење на Република Македонија и Делегацијата на ЕУ одржаа традиционален планинарски марш до Водно. Тргнувајќи од ЕУ Инфоцентарот, учесниците на маршот се упатија кон Кабинетот на...

Одбележан 3-ти Декември – Меѓународен ден на лицата со посебни потреби

Меѓународниот ден на лицата со посебни потреби 3-ти Декември беше одбележан во Домот на културата "Злетовски рудар"- Пробиштип. Овој настан започна со поздравното мото - Биди со мене, не се обидувај да ми бидеш пријател, јас заслужувам повеќе од тоа.

Проширување и реконструкција на дел од регионален пат Миро Барага

Во Пробиштип интензивно се гради новата велосипедска и пешачка патека, која ќе ја спои индустриската зона со градот Пробиштип. Градоначалникот на Општина Пробиштип, Тони Тоневски, денеска изјави дека проектот се реализира заедно со Агенцијата за...

Итна медицинска помош – Пробиштип

Со возилата на Итната медицинска помош од Пробиштип само во втората половина од 2012 година транспортирани околу 1000 пациенти, од кои 180 интни случаи Со 2230 услуги, реализирани во втората половина од ланската 2012 година,...

СПД „Плавица“

На 2 Јуни планинарите од СПД „Плавица Врв“ од Пробиштип по покана на ПСД „Орле“ од Кавадарци учествуваа на 25-от Планинарски Меморијал - „Антонио Змајшек Тони“. Патеката во должина од 19 км. на Кожуф...
- Advertisement -

Последни објави

Временска прогноза

Probishtip, MK
clear sky
4 ° C
4 °
4 °
65%
1.5kmh
0%
нед
12 °
пон
14 °
вто
14 °
сре
11 °
чет
8 °