-11.4 C
Probishtip, MK
среда, февруари 8, 2023

Настани

Средба со културните работници

Кандидатот за градоначалник Тони Тоневски, денес, ќе одржи средба со естрадните уметници, културните работници и ракотворци. Средбата ке се одржи со почеток од 19 часот во округлата сала при Дом на култура Злетовски рудар...

Водици 2017 – Пробиштип и Злетово

Пробиштипјани и Злетовчани со свечена литургија во Црквата Успение на Пресвета Богородица и црквата Св.Богородица Пречиста започнаа со празнување на големиот верски празник Богојавление – Водици, каде што потоа со поворка заедно со свештените...

ПРОФЕСТ 2017

Во организација на Општина Пробиштип и на  Дом на култура „Злетовски рудар“ од Пробиштип на ден 08.10.2017 година, во 20 часот во хотелот Сан Нико ќе се одржи 37-то издание на Републичкиот фестивал на...

Шенка Колозова „Почесен Граѓанин на општина Пробиштип

Градоначалникот на општина Пробиштип, Тони Тоневски, денес ќе го додели признанието на општината за заслужен граѓанин на „Царицата на македонските народни приказни„ - Шенка Колозова. Од општината ги покануваат сите заинтересирани да го проследат...

Пробиштип очекува над 10.000 гости на „Probistip Summer Festival“

Пробиштип викендов очекува над 10.000 гости на фестивалот „Summer festival“ којшто четвртa година го организира општината. Советникот за јавни дејности во општината Раде Илиевски на денешната прес-конференција рече дека за разлика од претходните фестивали, годинава...
video

Probistip Summer Festival 2017

На 27,28 и 29 јули во Пробиштип по четврт пат ќе се одржи „Probistip Summer Festival 2017“. Фестивал на пивото, скарата и добрата музика. Локација: Градски пазар - Пробиштип На 27 Јули (четврток) настапуваат: - Ретро вечер...

Турнир во мал фудбал – Ратавица

По повод верскиот празник Св.Троица во с.Ратавица ќе се одржи традиционален турнир во мал фудбал. Сите заинтересирани екипи да се пријават најдоцна до 17.05.2017 год. Учество: 1000 денари. Пријаување на тел. 078 229 339 (Дарко) Финалето ќе...

Пробиштипски маскенбал 2017

По повод 1-ви Април – Денот на шегата, во Пробиштип ќе се одржи осмиот по ред „Пробиштипски маскенбал“- 2017, под мотото „Пробиштип со маски“. Со почеток во 17 часот, ќе започне дефилето од пред Домот...

Парк на младенци

Општина Пробиштип по повод празникот „Младенци“ четврта година по ред ќе го организира настанот „Парк на младенци“. По тој повод ги поканува сите брачни парови кои склучиле брак во изминатата 2016 година на 22.03.2017...

„Зелникот на баба“ 2017

И оваа година по повод денот на  пролетта, на 18 март (во сабота) на градскиот плоштад „Свети Гаврил Лесновски“ со почеток во 12 часот ќе се одржи „Зелникот на баба“ на кој ќе присуствуваат...
- Advertisement -

Последни објави

Временска прогноза

Probishtip, MK
scattered clouds
-11.4 ° C
-11.4 °
-11.4 °
66%
1.3kmh
30%
чет
-1 °
пет
1 °
саб
-0 °
нед
3 °
пон
3 °