-5.4 C
Probishtip, MK
среда, јануари 19, 2022

Разговор со...

Ристо Саздов – единствениот градски шивач

Во потрага по соговорник за занаетчиството во Пробиштип патот не одведе до улицата Гоце Делчев, во шивачкиот дуќан на мајстор Ристо Саздов. Со иглата и конецот останал заедно 26 години. Еве дел од разговорот...

Шенка Колозова: Си ги сакам Добрево и Пробиштип, затоа што тие се мојот роден...

Шенка Колозова вели дека се гордее со нејзината улога како актер, а најсреќна е кога ќе почуствува дека е разбрана и допрена до публиката бидејќи публкиката  знае да го надгради секој актер кој умее...

Тони Тоневски: „Ќе останеме силно посветени на реализација на стратешките приоритети“

Дека ние  го остваруваме она што го ветуваме зборуваат нашите дела, кои се најсилната гаранција дека она што сме го ветиле и сме го реализирале, и дека она што сега ќе го ветиме повторно...

Јаче Стефанов – „Кондурџијата“

Секој град или поголемо населено место си има занаетчија со кој може да се разговара, раскажува, а при тоа и да не се забележи дека неколкучасовното дружење поминало како во еден миг. Трудот и...
- Advertisement -

Последни објави

Временска прогноза

Probishtip, MK
few clouds
-5.4 ° C
-5.4 °
-5.4 °
78%
3.8kmh
21%
чет
3 °
пет
-0 °
саб
-3 °
нед
-4 °
пон
-5 °