2.6 C
Probishtip, MK
среда, декември 8, 2021

Разговор со...

Раде Илиевски – „Злетовските аватари“ се вратија со освоено второ место

Разговор со Раде Илиевски, Раководител на Одделение за јавни Дејности при Општина Пробиштип. „Злетовските аватари“, кои оваа година ја претставуваа општина Пробиштип на карневалите во Македонија од Прилеп се вратија со освоено второ место. - Господине...

Стоица Јовановски – Обучив 300 српски рудари

Секаде во светот рударите се браќа. Поточно, камаради. Ист е и мракот во секоја јама, а иста е и рударската работа. Но, откако ќе им заврши смената во земјината утроба, Стоица Јовановски и 37...

Шенка Колозова: Си ги сакам Добрево и Пробиштип, затоа што тие се мојот роден...

Шенка Колозова вели дека се гордее со нејзината улога како актер, а најсреќна е кога ќе почуствува дека е разбрана и допрена до публиката бидејќи публкиката  знае да го надгради секој актер кој умее...

Соња Лепиткова – Државен секретар во министерството за животна средина и просторно планирање

Осогово ги исполнува сите критериуми за заштитено подрачје и од природен и од социо-економски аспект. Сепак, од желбата на месното население, ќе зависи дали Осогово ќе ги ужива сите предности и поволности на едно...

Тони Тоневски – Градоначалник на општина Пробиштип

Господинот Тони Тоневски, со изборната победа, остварена уште во првиот изборен круг на мартовските локални избори, и во наредниот четири годишен мандат ќе продолжи да ја извршува функцијата градоначалник на Општина Пробиштип. Господине Тоневски, дали...

Марјан Арсов – „Систем за идентификација на земјишни парцели“

Од почетокот на проектот за евидентирање на обработливите површини во системот за идентификација на земјоделските парцели, во подрачната единица на Министерството за земјоделство во Пробиштип евидентиран е имотот на половина од земјоделците во општината....

Блашка Антонова – Дамска фризерка

Пробиштипските жени се вистински дами. Надворешниот изглед не им значи многу без енергичноста која ја поседуваат. Нивната убавина е целосна ако е во склад со секој детаљ на неа. Не помало внимание посветуваат и...

Зоран Штерјов – „За традиционалната и современата настава“

Зоран Штерјов е професор по математика во СОУ „Наум Наумовски - Борче“ од Пробиштип. Има завршена квалификација за наставник-ментор, учесник е во процесот на менторирање на наставници и во евалуација на наставници-ментори, а учествува...

Тони Тоневски: „Ќе останеме силно посветени на реализација на стратешките приоритети“

Дека ние  го остваруваме она што го ветуваме зборуваат нашите дела, кои се најсилната гаранција дека она што сме го ветиле и сме го реализирале, и дека она што сега ќе го ветиме повторно...

Љубен Димкаровски, професор, музиколог во Љубљана

Љубен Димкаровски, нашинец, професор, музиколог во Љубљана, пред пробиштипјани свиреше на несекојдневен инструмент, стар околу 60 илјади години. Пробиштипјани, за празникот на градот, имаа ретка можност да присуствуваат на еден несекојденевен музички настан, гостувањето на...
- Advertisement -

Последни објави

Временска прогноза

Probishtip, MK
few clouds
2.6 ° C
2.6 °
2.6 °
63%
2.6kmh
12%
чет
7 °
пет
7 °
саб
6 °
нед
3 °
пон
2 °