9.6 C
Probishtip, MK
четврток, февруари 2, 2023

Разговор со...

Љубен Димкаровски, професор, музиколог во Љубљана

Љубен Димкаровски, нашинец, професор, музиколог во Љубљана, пред пробиштипјани свиреше на несекојдневен инструмент, стар околу 60 илјади години. Пробиштипјани, за празникот на градот, имаа ретка можност да присуствуваат на еден несекојденевен музички настан, гостувањето на...

Михаил Цветков, ЈП ХС „Злетовица“

- Каква е соработката со општините кои веќе користат вода од ЈКП ХС Злетовица? Михаил Цветков- На функцијата сум именуван од месец февруари. Луѓето кои што пред мене ја извршуваа оваа раководна функција, со веќе...

Стоица Јовановски – Обучив 300 српски рудари

Секаде во светот рударите се браќа. Поточно, камаради. Ист е и мракот во секоја јама, а иста е и рударската работа. Но, откако ќе им заврши смената во земјината утроба, Стоица Јовановски и 37...

Блашка Антонова – Дамска фризерка

Пробиштипските жени се вистински дами. Надворешниот изглед не им значи многу без енергичноста која ја поседуваат. Нивната убавина е целосна ако е во склад со секој детаљ на неа. Не помало внимание посветуваат и...

Марјан Арсов – „Систем за идентификација на земјишни парцели“

Од почетокот на проектот за евидентирање на обработливите површини во системот за идентификација на земјоделските парцели, во подрачната единица на Министерството за земјоделство во Пробиштип евидентиран е имотот на половина од земјоделците во општината....

Раде Илиевски – „Злетовските аватари“ се вратија со освоено второ место

Разговор со Раде Илиевски, Раководител на Одделение за јавни Дејности при Општина Пробиштип. „Злетовските аватари“, кои оваа година ја претставуваа општина Пробиштип на карневалите во Македонија од Прилеп се вратија со освоено второ место. - Господине...

Тони Тоневски: „Ќе останеме силно посветени на реализација на стратешките приоритети“

Дека ние  го остваруваме она што го ветуваме зборуваат нашите дела, кои се најсилната гаранција дека она што сме го ветиле и сме го реализирале, и дека она што сега ќе го ветиме повторно...

Јаче Стефанов – „Кондурџијата“

Секој град или поголемо населено место си има занаетчија со кој може да се разговара, раскажува, а при тоа и да не се забележи дека неколкучасовното дружење поминало како во еден миг. Трудот и...

Ристо Саздов – единствениот градски шивач

Во потрага по соговорник за занаетчиството во Пробиштип патот не одведе до улицата Гоце Делчев, во шивачкиот дуќан на мајстор Ристо Саздов. Со иглата и конецот останал заедно 26 години. Еве дел од разговорот...

Соња Лепиткова – Државен секретар во министерството за животна средина и просторно планирање

Осогово ги исполнува сите критериуми за заштитено подрачје и од природен и од социо-економски аспект. Сепак, од желбата на месното население, ќе зависи дали Осогово ќе ги ужива сите предности и поволности на едно...
- Advertisement -

Последни објави

Временска прогноза

Probishtip, MK
clear sky
9.6 ° C
9.6 °
9.6 °
50%
1kmh
1%
пет
3 °
саб
3 °
нед
-3 °
пон
-4 °
вто
-2 °